רוכש מיאטה ? קרא את זה

מאמר זה מתייחס לדגמי NA,NB,NC
נוצר בתאריך 4/10/2013
עודכן בתאריך 28/5/2015

רוכש מיאטה ? קרא את זה

אז החלטת לרכוש מיאטה ואתה הולך לראות אחת. מה כדאי לבדוק ?

נדלקתם על רוח הרודסטר והחלטתם שהמיאטה היא המכונית המתאימה לכם. ובכן, צדקתם. לא סתם המיאטה הפכה להיות הרודסטר הנמכרת ביותר במהלך השנים. השילוב של אמינות ועיצוב יפני ורוח רודסטר בריטית הביאו את המיאטה למקום שהיא נמצאת בו.

קצת נתונים ומספרים. הייבוא של המיאטה החל בשנת 1995 אך קיימות מס. מיאטות ישנות יותר שיובאו באופן אישי ומידי פעם ניתן למצוא אותן בלוחות יד שנייה. המספרים מדברים על 87 יחידות שנמכרו בארץ ביבוא סדיר (95, 96 הופסק הייבוא, 97-98) ועוד בערך 15 מכוניות שקיימות ביבוא אישי. כמובן במהלך הזמן הושבתו מס. יחידות וכיום נשארו בערך 50%-60% מהמצבה. לגבי הדור השני המצב טוב יותר מבחינת מספרים. הייבוא התחיל ב-2003 הרבה אחרי שהדור השני החל להמכר בעולם ונמשך עד ל-2005 ומעל ל-200 יחידות נמכרו, כשהדור השלישי של המיאטה הוצג והחל להמכר.

הדור השני של המיאטה הוא בסה”כ אבולוציה של הדור הראשון ולכן מרבית המכלולים זהים בין שני הדורות. בגלל סיבה זו, מאמר זה מתייחס לשני הדורות. המיאטה היא מכונית פשוטה למדי מבחינה טכנולוגית והמכלולים שלה זהים לחלק מהמכלולים שקיימים בדגמי מאזדה אחרים.

כמו בכל רכב שמתחיל להתיישן גם למיאטות מהדורות הראשונים זה קורה.

אז מה כדאי לבדוק ? (דברים שכדאי להתמקד עליהם מעבר לדברים הסטנדרטים שבודקים בכל כלי רכב)

בואו נדבר על הגג

 • אחד המאפיינים הבולטים של המיאטה הוא הגג. גג הבד מתבלה במשך הזמן והוא זקוק להחלפה כל מס. שנים,בתלות באופן הטיפול בו ובתדירות שבה הוא טופל והיכן הרכב חנה רוב הזמן. הביטו אל הגג וחפשו סדקים או כל סימן שיכול להעיד על כניסת נוזלים לא רצויה. אחת הבדיקות הטובות היא בחושך, כשמאירים עם פנס מחוץ/מתוך הרכב ומנסים למצוא זליגת אור אל פנים הרכב או מחוצה לו. הגג בדור השלישי של המיאטה נוטה לחשוף סימני דבק ולדהות.
 • בדקו האם הגומיות של החלונות שלמות וללא קרעים. גומיות לא שלמות או כאלו שפשוט לא מכוונות כראוי יגרמו לכם להירטב בחורף. נסו לבקש מהמוכר לשפוך מים עם צינור/דלי על מנת לראות אם יש חדירת מים דרך הגומיות.
 • אם הגג בלוי, סביר להניח שתעלת הגשם שנמצאת באמבטיה בלויה. שיפכו מים על החלון האחורי של הגג ונסו לראות אם יש כניסת מים אל האמבטיה בתא הנוסעים על ידי מגע יד בשטיח. אם ישנה כניסת מים, תעלת הגשם חייבת להתחלף באחת חדשה. סביר להניח שגם האמבטיה חלודה מעט. ניתן יהיה לבדוק על ידי הסרת השטיח. בדור השלישי קיימת נטייה לסדק בתעלת גשם במיקום קבוע (הסדר נמצא בצד שמאל בין שתי המסגרות מתכת שמהדקות את הגג לשילדת הרכב.
 • נועלי גג נוטים לאבד מהכיוון שלהם עקב שחיקה של הנועל בתושבת שלו. סיגרו את הגג, נעלו את הנועלים ואז נסו לשחק עם הגג תוך כדי משיכה בידית המרכזית שלו. אם יש חופש, כנראה שנועלי הגג שחוקים ואם לא ניתן לכוון אותם, צריך להחליפם. נועלי גג אמורים לאבטח את הגג מלהיפתח בזמן נסיעה מהירה.
 • חלון הפלסטיק נעכר ומצהיב במשך השנים, דבר שפוגם בראות ובבטיחות באופן משמעותי.

פנסים

 • הדור הראשון של המיאטה הגיע עם פנסים עולים שהוחלפו לפנסים קבועים בדור השני עקב תקנות הבטיחות החדשות באותה תקופה. אחת הבעיות בפנסים העולים היא המנגנון של כל פנס שיכול לעשות מעט בעיות. להלן מס. בעיות שכדאי לשים אליהן לב :
 1. פנס רוקד בנסיעה : נוצר בגלל בעיה במוט הקישור שמחבר בין הפנס לבין המנוע. בעיה זו מתבטאת בחופש בציר של המנוע או במוט קישור עצמו שאיבד את התושבות הפלסטיקיות שלו.
 2. פנסים לא עולים : ככל הנראה שישנה בעיה חשמלית
 • הדור השני הגיע עם פנסי חזית מפלסטיק עקב שינויים בתקינות ובדרישות של בטיחות בדרכים. פנס מפלסטיק נוטה להעכר עם השנים. במידה והפנס עכור, התייעצו עם המוסך לקבל הצעת מחיר לפוליש או פנסים משומשים/חדשים.

מרזבים

 • במשך השנים המיאטה צוברת אבק, עלים ועוד גופים זרים אשר מצטברים באזורים שמונעים ממים להתנקז. כדאי לשפוך מים על הגג במיוחד על החלון האחורי ואז להסתכל למטה (תחתית הרכב) ולראות האם המים נוזלים.
 • כדאי לפתוח מכסה מנוע ולראות האם הצטברו עלים או גופים זרים באמבטיית מנגנון המגבים.

מצבר

 • בשונה ממיקום של המצבר בדור השלישי, המצבר של המיאטה בדורות הראשונים ממוקם בתא המטען. לצערנו עקב מחיר גבוה של מצבר מקורי, ישנן חלופות שניתן למצוא בכל מצבריה. כדאי לפתוח את תא המטען ולראות אם יש סימני חלודה באזור רצפת המצבר כיוון שמצבר שהוא לא אטום פולט גזים אשר גורמים לפח של הרכב להחליד.
 • כדאי להסתכל על המרכב באזור של המצבר ולראות אם יש סימני מכות. מצבר שלא מקובע טוב עקב גודל לא סטנדרטי או חוסר בתושבת המצבר נזרק מצד לצד ודופק את הפח. דבר זה נגרם במיאטה מהדור הראשון. במיאטה מהדור השני המצבר שקוע ומוסתר.

נסיעה

 • בגלל מבנה המתלים ובסיס הגלגלים הקטן של המיאטה, היא נעשית מאוד רגישה לאיכות הכבישים לכן בצעו נסיעה ונסו לשמוע רעשים מאזור הדיפרנציאל, בידקו את שילוב ההילוכים, ובדקו רעידות במהירויות שונות.

תתחדשו !