על מאזדה מיאטה / MX-5 / Roadster

1996-vr-limited-B

הדור הראשון של המיאטה הוצג בתערוכת שיקגו בפברואר 1989 והדהים את עולם הרכב. המכונית שהוצגה גרמה לעיתונאים ולחובבי רכב לשאול איך מאזדה עשתה את זה, איך סגמנט הרודסטר נעדר תקופה כה ארוכה מהנוף המוטורי המגוון והמעניין שהיה בעשורים הקודמים. לאחר שמאזדה הבינה כי המיאטה הולכת להיות סיפור הצלחה, היא נתנה פקודה להתחיל בייצור הרכב ולקוחות ראשונים החלו לקבל את המכונית בשנת 90.

 במהלך 7 שנות שיווקה, מאזדה מכרה את דגם בסיסי של המיאטה אך בו זמנית הציעה אותה בגרסאות אבזור מוגבלות וזאת על מנת לרענן את הדגם. בשנת 94, המיאטה עברה מתיחת פנים משמעותית שבו היא קיבלה מנוע מוגדל בנפח 1.8 ליטר, תתי-שילדה מחוזקים ומכויילים, מערכות בטיחות כגון כריות אוויר ו-ABS. הדגם קיבל גם מתיחת פנים קלה יותר בשנת 96 שבה הספק המנוע עלה מעט ל-133 כ”ס ומעט שינויים בתא הנוסעים ונמכר עד שנת 97.

לא כולם מכירים אך הייתה חטיבה שנקראה M2 שתפקידה היה ליצור דגם משודרג ומיוחד של המיאטה אך לצערנו חטיבה זו נסגרה לאחר מספר שנים בודדות עקב המשבר הכלכלי ביפן. מאזדה גם שחררה כל מיני דגמים מיוחדים ודגמי קונספט שחלקם הגיעו לברי מזל שהצליחו לשים יד עליהן וחלקן מאוחסנים במחסנים של מאזדה בארה”ב. מאזדה גם ניסתה שיטות הנעה אלטרנטיביות להניע את המיאטה ובארסנל המצומצם שלה, ניתן למצוא את הדגם ההידרוגני שמונע על ידי מימן, ואת הדגם החשמלי.בארץ קיימות מיאטות מתחילת שנות ה-90 שיובאו באופן אישי, אך רוב רובן של המכוניות הגיע בייבוא סדיר בשנת 95. בשנת 96 הופסקו המכירות עקב מכירות דלות אך הייבוא חודש בשנת 97 והמיאטה נמכרה גם כמודל 98.

8 שנים עברו מאז שמאזדה הציגה את המיאטה לראשונה בתערוכת הרכב בשיקגו, 8 שנים שבהן המיאטה נמכרה בשווקים שונים, בשלל צבעים, בגרסאות אבזור מיוחדות וכמובן נמסרה ללקוחות מרוצים.

נתוני מכירות:

globe-map-blue-hi

סה”כ מכירות מדגם זה : 431,544 (כולל 12 דגמי קונספט שיוצרו בשנת 88)

כל השאר במדינות שונות בעולם.

miata-nb

לאחר 7 שנים מוצלחות במכירות של הדגם, מאזדה מתכוננת להציג את הדור השני של המיאטה. אך מה עושים? האם מתכננים מכונית חדשה לגמרי או שממשיכים את דרכו של הדור הקודם?

מאזדה לא יכלה לקחת סיכון. מצד אחד היא הייתה חייבת לעמוד בקריטריונים החדשים שעולם הרכב דרש, מצד שני היא לא רצתה לאבד את המומנטום שהדור הראשון של המיאטה יצר ולכן היא נאלצה להתפשר. והתוצאה? אם תשאלו אותי, לא רעה כלל.

הדור השני הוצג בשנת 97 בתערוכת הרכב בטוקיו אך החל להימכר כמודל 99. למעשה, הדור השני הוא אבולוציה של הדור הראשון כיוון שמאזדה השתמשה בשלדה הטובה של הדור הראשון (כי סוס מנצח לא מחליפים, כן?) ושיפרה אותה. תתי השלדה שונו, מערכת הנעת הרכב קיבלה יותר כח ולראשונה תיבת הילוכים בעלת 6 הילוכים הפכה לסטנדרט. מרכב הרכב תפח מעט לרוחב ופנסי החזית שונו מפנסים מתרוממים לפנסים קבועים. מאזדה גם שיפרה את האווירודינמיות של הדור השני בכך ששיפרה את מקדם הגרר שלו שירד מ-0.38 ל-0.36.

תא הנוסעים שמר על אותם קווים עיצובים אך מבחינה טכנולוגית ואיכות חומרים הוא התקדם מעט והוא נראה מודרני יותר. מסגרת הגג והגג עצמו שכולל חלון מזכוכית עם מפשיר אדים זכו להפחתת משקל של כ-1.2 ק”ג פחות ממנגנון הגג של הדור הקודם.

בשנת 99, מאזדה הציגה גרסת אבזור מוגבלת (MX-5 10th Anniversary Model) לרגל 10 שנות ייצור. גרסת אבזור זו כללה תיבת הילוכים בעלת 6 הילוכים, בולמי זעזועים ממותג בילשטיין, צבע כחול מיוחד עם גג ויניל כחול ומושבים כחולים.

הדור השני קיבל מתיחת פנים בשנת 2001 ומתיחת פנים שניה בשנת 2003. ביצועי הרכב גדלו בהתאם מ-137 כ”ס ל-147 כ”ס. גרסת מאזדהספיד של הדגם הופיעה בשנת 2004 והתאפיינה בעיקר בביצועי מנוע והתנהגות שגדלו בזכות מנוע מוגדש ושיפור במתלים ובגלגלים.

לארץ הדור השני הגיע רק ב-2003 בזכות לחץ שנוצר על היבואן מצד חובבי המותג והדגם. הגרסה שהגיעה לארץ הייתה בסיסית והיא כללה מנוע 1.8 ליטר עם תיבת הילוכים אוטומטית ותיבת הילוכים ידנית. ב-2005 הופסקה מכירת הדגם.

mazda-mx5-miata-5

נתוני המכירות של המיאטה הרקיעו שחקים ומאזדה ראתה פוטנציאל להמשיך עם הדגם. עולם הרכב ציפה לעוד אבולוציה אך מאזדה הפתיעה וחשפה בשנת 2003 רכב תצוגה בשם איבוקי (Ibuki) שרמז על עתיד הדגם. היה ברור שמדובר בחיה קצת אחרת. כשנתיים לאחר החשיפה מאזדה חשפה את המוצר המוגמר של המיאטה בתערוכת ז’נבה ב-2005.

עולם הרכב נדהם מהתוצאה ואפילו מעט התאכזב. היה ברור שהמיאטה החדשה מעט איבדה את הכיוון שיצרו הדורות הקודמים. מרכב הרכב תפח מעט, משקל הרכב עלה ואפילו גלגלי הרכב הוגדלו. אחורי הרכב מאוד מזכירים את הדורות הקדמיים, הפנסים הקדמיים הפכו לצרים יותר ועתה הם מאכלסים זוג נורות קסנון לראות טובה יותר. התפיחה במכסה המנוע נשארה כמו בדורות הקודמים אך ה’חיוך’ שאפיין את הפגושים בדורות הקודמים נעשה ‘רציני’ יותר. יחידות הכוח שודרגו לסדרת המנועים החדשה שפותחו בשיתוף עם פורד (סדרת ה-MZR) והמיאטה הוצעה גם עם תיבת הילוכים אוטומטית בעלת 6 הילוכים אך עם שליטה על ההילוכים מגלגל ההגה.

בשנת 2006 מאזדה חשפה את דגם ה-RHT בעל הגג הקשיח החשמלי ששבר שיאי מהירות (12 שניות לכל פעולה) בפתיחה ובסגירה והדגם החל להימכר בשנת 2007. בשנת 2008 הדגם עבר מתיחת פנים קלה והחיוך שאפיין את הדורות הקודמים חזר. בשנת 2013 היא שוב עברה מתיחת פנים שכללה בעיקר שינויים חיצוניים.

הדור השלישי יוצר בין השנים 2005 ועד ל-2015. לארץ הוא הגיע בשנת 2006 עם המנוע החזק בנפח 2.0 ליטר, תיבת הילוכים ידנית בלבד עם סרן מוגבל החלקה וייבואו הופסק בשנת 2012 עקב נתוני מכירות נמוכים.

club

25 שנה אחרי שמאזדה חשפה את הדור הראשון, היא חשפה את הדור הרביעי והחדש. הדור החדש נחשף לראשונה בתערוכת ניו-יורק ב-2014 אך זו הייתה חשיפה ראשונית. בספטמבר היא נחשפה והפעם בשלושה מוקדים בו זמנית ובשידור חי בערוץ היו-טיוב של מאזדה. כאן זו הייתה הופעה מרשימה הרבה יותר. חובבי הדגם ביפן, ברצלונה וקליפורניה נהנו מחשיפה מיוחדת שכללה גם את הופעת הלהקה דוראן דוראן בארה”ב וסרטונים וראיונות מיוחדים עם נציגים ממאזדה.

הדור החדש של המיאטה הוא חיה שונה לגמרי. עיצובית וטכנולוגית. מאזדה הייתה חייבת ליישר קו עם הדגמים החדשים שיצאו שנה-שנתיים קודם. המיאטה החדשה מבוססת על שפת העיצוב החדשה של מאזדה ‘קודו’ (בתרגום, הנפש בתנועה) והיא משלימה את קו הדגמים החדש שמבוססים על אותה שפת עיצוב. מאזדה רצתה לחזור למידות ולמשקלים המקוריים בדיוק כמו בדור הראשון, אך עם שיפורים ועדכונים שמתאימים לתקופה שבה היא שווקה.

יחידת הכוח של המיאטה החדשה היא יחידה מסוג SkyActiv שהיא יחידת כח חדשה שמתאפיינת בעיקר במנוע בעל יחס דחיסה גבוה ובעל מערכת ניהול מתקדמת, ותיבת הילוכים מתקדמת. שילדת הרכב נעשתה חזקה אך קלה יותר והמידות חזרו למידות המקוריות, כמו בדור הראשון. לארץ הדור הרביעי עלה בשנת 2015 ונרשם כמודל 2016 וכ-20 יחידות נמכרו (הקצאת יצרן ככל הנראה).

בתערוכת הרכב בניו-יורק שהתקיימה בחודש מרץ 2016, מאזדה הציגה לראשונה את דגם הגג הקשיח של הדור הרביעי. לדגם זה היא קראה MX5-RF (פירוש : Retractable Fastback) ובתחילת 2017 היא מתחילה למכור את הדגם החדש בעולם.