מיאטה Wiki

ברוכים הבאים לעמוד – מיאטה Wiki . עמוד זה מספק הסבר קצר על המיאטה וכולל קישורים למידע שנצבר ונאסף במשך השנים.


מאזדה מיאטה / MX5 היא מכונית השייכת לסגמנט הרודסטר אשר מגדיר תצורת רכב שבה קיים גג נפתח, משקל  נמוך, בסיס גלגלים קטן, שני מושבים והנעה אחורית. המיאטה החלה כרעיון בעל הימור מאוד גדול והתגלתה כהצלחה מסחררת לאורך השנים.

קל להבין למה מאזדה מיאטה  MX-5/Miata חשובה לעולם הרכב. זו לא רק מכונית אשר החייתה את סגמנט הרודסטר (Roadster), אלא זו מכונית אשר נמכרה עם מספר היחידות הגבוה ביותר בסגמנט זה. חווית הנהיגה במכונית היא “משנה חיים” על ידי שילוב של תחכום ופשטות באותו הזמן. בנוסף, המיאטה הביאה עימה את אחת התכונות החשובות ביותר בעולם הרכב, אמינות יפנית. המכונית נמכרה ביפן בשם Eunos Roadster, באירופה ובישראל בשם -MX5 ובארה”ב – Miata.

הסיפור התחיל כאשר בוב הול (Bob Hall), כתב רכב במגזין מוטור טרנד ‘Motor Trend’ הגיע למאזדה בשנת 79 עם רעיון להחיות את סגמנט הרודסטר, סגמנט שבשנות ה-60 ותחילת ה-70 החל לדעוך עקב מכירות דלות. כיוון שבשוק לא הייתה שום מכונית מסגמנט זה, ומכוניות יפניות החלו להמכר בארה”ב בכמויות לא מבוטלות, זה נראה הגיוני מבחינת מאזדה לאשר פרויקט כזה. שתי קבוצות אשר כל תפקידן היה לעצב את המיאטה נוצרו, האחת במרכז העיצוב בקליפורניה, והשנייה ביפן. עד שנת 82 הפרויקט עדיין לא התחיל ולאחר כשנה, בוב הול הצטרף למרכז העיצוב בקליפורניה על מנת להתחרות במרכז העיצוב ביפן ביצירת דגם אב טיפוס.

אולי תופתעו, אבל היו סיכויים שהמיאטה הייתה מגיעה לשוק עם יחידת כוח קדמית והנעה קדמית או מנוע מרכזי והנעה אחורית אם מאזדה הייתה מקבלת את האב טיפוס של מרכז העיצוב ביפן. במרכז העיצוב האמריקני, דווקא חשבו אחרת. בוב הול רצה להמשיך במסורת סגמנט הרודסטר שהיא מנוע קדמי והנעה אחורית. מאזדה קיבלה את הרעיון של מרכז העיצוב האמריקני ולבסוף המיאטה הוצגה לראשונה בשנת 1989 בתערוכת שיקגו והמכונית סחפה התלהבות עצומה מצד חובבי הרכב. המפעלים ביפן החלו בהכנות לייצור מוגבר של הדגם והמיאטה החלה להימכר בשנת 1990 ומאז ההיסטוריה ידועה.

כיום למיאטה ארבעה דורות:

  • דור ראשון, ידוע בכינויו כ-NA. הוצג בתערוכת שיקגו בפברואר 89, והחל להמכר משנת 90 עד ל-97.
  • דור שני, ידוע בכינויו כ-NB. הוצג בשנת 98 אך החל להמכר בשנת 99 עד ל-2004.
  • דור שלישי, ידוע בכינויו כ-NC, הושק ב-2005 בתערוכת הרכב בז’נבה ויוצר עד 2014.
  • דור רביעי, ידוע בכינויו כ-ND, הוצג באפריל 2014 בתערוכת ניו-יורק והחל להמכר בשנת 2015.

בפיתוח – דור חמישי שיושק בתחילת העשור השלישי.

לאורך השנים, המיאטה נמכרה עם אבזור סטנדרטי בדגם הבסיס, אך גם במהדורות אבזור מיוחדות ומוגבלות שהיו ייחודיות ותומחרו שונה מדגמי הבסיס.

למידע נוסף על המיאטה, הקלק על אחת הקטגוריות (לינקים יתווספו בהמשך)

כללי – על הדגם
concept limited miataandisrael sketch about
מיוחדים וקונספט רמות אבזור מוגבלות מיאטה וישראל לידתה של מכונית  על מאזדה מיאטה
timeline motorshow
קווים ביצור תערוכות רכב
מדיה ושונות
games journal movies books diecast-model
מיאטה ומשחקי מחשב מבחני דרכים  מיאטה וסרטים ספרים   דגמים מינאטורים
טכני
chassis hardtop mazda-roadster-mx-5-miata-0 crash-test
מיאטה – TECH גג קשיח גג רך מתיחות פנים בטיחות