קשתות התהפכות – כדאיות רכישה

קשתות התהפכות – כדאיות רכישה

* סליחה מראש על תמונת הכותרת בעמוד הראשי, אבל יש לה משמעות בהפנמה ובהבנה

לאחרונה קיבלתי דיווחים על מספר תאונות קשות בארץ שבהן היו מעורבות מיאטות ולצערי המיאטות האלה מושבתות. לנהגים שלום אבל המכוניות הולכות לפח וזה מצער כי גם ככה הכמות של המיאטות היא נמוכה מאוד בארץ. בשני המקרים שראיתי המיאטות התהפכו וקורת A (קורת השמשה הקדמית) הצליחה לספוג את נחיתת המכונית עליה אך גם נמעכה בדרך. לפי התמונות שראיתי, לנהגים היה מזל גדול שהם יצאו בחיים.

לפני יומיים צפיתי בשידור חי של מירוץ MX5 Global Cup Racing וממש לקראת סוף המירוץ אחד הנהגים בטעות התנגש באחת המכוניות ואיבד שליטה שבסופה הוא מצא את עצמו הפוך לאחר מספר גלגולים. ה-MX5 Global Cup Racing המותאמת למירוצים יוצאת מהדילרים כשהיא כבר מצוידת בכלוב התהפכות מקצועי שנבדק על ידי FIA ו-NASA ועוד מספר ארגוני בטיחות חשובים. הנהג יצא בחיים וללא שריטה וזה מוכיח עד כמה חשוב לצייד את רכבי קבריולט ואמצעי בטיחות פסיביים כגון קשתות וכלובי התהפכות (כלובי התהפכות רלוונטיים רק במירוצים).

 

מיאטה וקשתות התהפכות

שני הדורות הראשונים של המיאטה הגיעו ללא קשתות התהפכות אך עקב שינויים בתקנות הבטיחות, מאזדה ציידה החל מהדור השלישי קשתות התהפכות שיעילותם הוכחה בבדיקות ולפי תאונות שקרו במהלך השנים. הקשתות המקוריות שיוצאות מהמפעל מספיק טובות, אך כמו שתמיד אני אומר, אין צורך להמציא את הגלגל מחדש, אלא לשפר אותו. לשני הדורות הראשונים שהם הכי פחות בטיחותיים קיימים לא מעט סוגים של קשתות התהפכות.

למי זה מתאים?

בגדול? לכולם. אז נכון, תמיד יהיו מי שיאמרו “שלי זה אף פעם לא יקרה ואני נוסע זהיר” ועוד כל מיני משפטים כאלה, אבל אל תשכחו שאתם יכולים להיות הנהגים הכי זהירים ומספיק אדיוט אחד שבטעות יתנגש בכם ויגרום לכם לבצע כמה רולים. אחת התאונות שקרו השבוע קרתה בכלל במרכז עיר. כן, במרכז עיר. לא בכביש טכני מפותל (כן, רובנו בעלי המיאטות אוהבים לתקוף פניות מהירות בכבישים כאלו), אלא במרכז עיר. ככל הנראה הנהג איבד שליטה, עלה על מדרכה ומצא את עצמו הפוך (למרות שהתמונות מציפות את הרשת, החלטתי שלא לפרסם מטעמי צניעות).

יתרונות של קשתות התהפכות:

  • קשת התהפכות תציל אותך מפגיעה רצינית ותוציא אותך חי מהתאונה

חסרונות :

  • עלות יבוא גבוה אם רוכשים קשת התהפכות יעודית למיאטה
  • ישנם סוגים רבים של קשתות אשר לא מתאימות לגגות עם חלונות זכוכית ובכלל
  • נוחות תפעול גגות נפגמת
  • תוספת משקל
  • מראה (עניין של טעם אישי, אך לרוב הם מכערים את הרכב).

ייצור בארץ ?

ניתן למצוא בארץ יצרני קשתות וכלובי התהפכות וכדאי ליצור עימם קשר. אישית אני חושב שהייתי מעדיף לרכוש מוצר שתוכנן ויוצר למיאטה אשר הרכבתו תתבצע בקלות וללא התאמות יחודיות.

מה לא לרכוש

סטייל בר. כן, אותן קשתות מניקל שאמנם נראות יפות, אבל יעילותן היא אפסית במקרה של תאונה. סטייל בר היא לא קשת התהפכות, היא פשוט ליופי. אל תטעו.

הכי חשוב, סעו בזהירות ושמרו על עצמכם ועל הזולת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.