מתן (מיאטה) חן – שגרירנו במדינה הגדולה

כן, כולנו יודעים איך ארה”ב גורמת לנו להזיל ריר ולקנא בכל פעם שאנחנו מדפדפים בחנויות האינטרנט שמוכרות מוצרים או שסתם אנחנו גולשים ברשתות החברתיות וצופים בתמונות שהחברה האמריקאים מפרסמים לנו. בזמן שתרבות מוטורית מתפתחת אצלנו, החברה שם כבר מנוסים ומורגלים בכל מה שקשור לארגון מרוצים וסתם מפגשים איכותיים. מתן חן, אזרח ישראלי שאמנם לא עבר בגלל הסיבה הזו, אבל כן גילה את אמריקה כשבאמצע החיים הוא עשה מהלך והחליט לרכוש לו מיאטה אדומה מהדור הראשון ומאותו רגע הוא ‘מחובר’ לתרבות, לאנשים ולהנאה.

בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלויות יכולת לבחור איזה רכב שאתה רוצה, למה דווקא מאזדה מיאטה?

כשהתחלתי לחפש רכב לפני כשנה וחצי, ניסיתי לחפש משהו שאהנה ממנו, במחיר סביר, רכב אמין, של יצרן אמין ורכב שאוכל לטפל בו כמה שיותר בעצמי עם הידע המינימלי שלי במכונאות. כל זה הביא אותי בחזרה לחלום הילדות שלי – החלום על ה”מאזדה עם האורות הנפתחים”.

את ההחלטה הסופית קיבלתי לאחר שצפיתי בוידאו מתוך בלוג של אדם שמכנה את עצמו “Mr. Regular”. הבלוגר מכין סרטונים על רכבים “רגילים” ברוב הזמן ובסרטון הזה הוא פשוט יוצא מגדרו ומגדיר את המיאטה כרכב הספורט לנהגי היומיום הכי טוב שקיים והוא אפילו מסביר את הסיבות וצועק את זה מספר פעמים בצורה שלא משאירה כל ספק.

 

מה גרם לך לבחור דווקא במכונית שלך?

בשונה מישראל, שבה כמו שנראה על גבי קבוצות הפייסבוק המיאטות נראות במצב מצויין, בארה”ב לא קל למצוא מיאטה במצב טוב. יש כאן עשרות אלפים משני הדגמים הראשנים ובעלי רכבים נוטים להשאיר רכב במצב טוב אצלהם אפילו אם הוא הופך להיות רכב שני, מה שמשאיר בשוק המון רכבים במצב חיצוני ומכני מזעזע, בלשון המעטה.

לפני שקניתי את הרכב שלי ראיתי 6-7 מיאטות ותמיד היה משהו שהצריך תיקון, עד שראיתי את המודעה לרכב שלי.

כשלושה חודשים אחרי שהתחלתי לחפש, הסתכלתי על התמונות באתר המכירות יד שניה האמריקאי “קרייגסליסט” וישר ידעתי- זה יהיה הרכב שלי.

שוחחתי עם המוכרת וקבענו להיפגש למחרת לקראת הצהרים. לאחר כמה שעות היא יצרה איתי קשר ואמרה לי שכדאי שלא אגיע עד שתודיע לי מכיוון שמישהו אחר יגיע לפני ויכול להיות שיקנה את הרכב. אבל אני לא ויתרתי, הזכרתי לעצמי שאני מישראל ואת האופי שלנו אי אפשר להעלים- הודעתי לה בצורה חגיגית שאני מגיע לפניו והתייצבתי אצלה בשעה 8 בבוקר (כשעתיים נסיעה מביתי).  כל השאר היסטוריה.

matan_chen-5

המכונית של מתן

איך זה לחיות עם מיאטה בארה”ב?

החוויה בארה”ב אדירה. יש כאן קהילות גדולות כמעט בכל עיר, החברים עוזרים אחר לשני עם חלקים, נפגשים, מדברים ומעבירים חוויות.

באיזור שלי, איזור מפרץ סן פרנסיסקו, ישנו ארגון רשמי של בעלי מיאטה ויש מפגשים כמעט בכל חודש ונסיעות משותפות לפארקים לאומיים וכדו’, מה שמעצים את החוויה עוד יותר. http://www.bayareamiataassociation.com/ .

אבל ללא כל ספק, האירוע המרכזי הוא סופ”ש המיאטה השנתי במסלול המירוצים של מאזדה בלגונה סקה, קליפורניה. זה אירוע שפשוט אי אפשר לתאר מילים. אלפי רכבים מכל הדורות, במירוצים, צילומים, הרצאות, יריד מכירות מוצרים, BBQ ונסיעה משותפת על מסלול המירוצים גם למי שלא מתחרה. האירוע האחרון היה כאן בתחילת אוקטובר 2016 והאירוע הבא יהיה בתאריכים 7-8 לאוקטובר 2017. אם אתם באיזור במקרה ואפילו אם לא, מומלץ!

מסלול המירוצים Mazda Laguna Seca

מסלול המירוצים Mazda Laguna Seca

המכונית של מתן יחד עם הדור הרביעי של המיאטה MX5

המכונית של מתן יחד עם הדור הרביעי של המיאטה MX5

למיאטה נוצרה תדמית של ‘רכב של ספרים’ או ‘רכב של נשים’, מה דעתך על כך?

אכן שמעתי על ה”שם” שקיים למיאטה ולפי מה שמסביר Mr. Regular מהבלוג, הוא נוצר בגלל שהמיאטה הוא רכב ספורט קטן יחסית ולא מרעיש בכלל בתצורה המקורית שלו, בשונה מהמכוניות האמריקאיות המחרישות אוזניים המרעישות של שנות ה90 ואפילו היום. כשפוגשים את ה”חברים” במסלול המרוצים ובמפגשים, מבינים שהטענה קצת רחוקה מהמציאות. למרות שאנחנו מזמינים גם “ספרים ונשים” להיות חלק מהאהבה הגדולה שלנו לרכב האדיר הזה.

 

מה דעתך על שיפורים למיאטה?

תמיד כיף לראות את האנשים עם האהבה הגדולה הזאת לשנות ולשפר, בכל פעם אני מופתע מכמות השינויים שאפשר לבצע ברכב ועדיין לשמור על הצורה והעיצוב הייחודי שלו. אני באופן אישי מעדיף לשמור על הרכב שלי כמה שיותר קרוב לצורת הפנים והחוץ שממנה יצא מהמפעל ולכן השינויים שיש לי בו הם מזעריים ומסתכמים רק בכיסוי כרום למיכל הדלק וידית הילוכים חדשה.

 

ספר מהי החוויה הכי טובה שהייתה לך עם המיאטה שחווית עד כה, מרגע הרכישה ועד עכשיו.

החוויה הכי טובה עד כה הייתה בסופ”ש המיאטה בלגונה סקה בשנה שעברה. הגעתי ביום השני לאירוע, בנסיעת הגאווה היה מספר קטן יחסית של רכבים והייתה לי אפשרות לנסוע במהירות גבוהה על המסלול. בשנים הקרובות אין לי תוכניות להתחרות בצורה מקצועית ולכן הנסיעה הזאת נתנה לי להרגיש את החוויה האמיתית של פניות חדות במהירות גבוהה ודברים שביומיום כמעט ולא יוצא לי לעשות, מה שהזכיר לי כמה אני אוהב את הרכב שלי.

 

ספר מעט על עצמך

מתן חן, בן 30, סטודנט, מתגורר בארה”ב כ-4 שנים. בעלים גאה של מאזדה מיאטה 1995.

מתן עם טום מאטאנו, אבי המיאטה

מתן עם טום מאטאנו, אבי המיאטה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.