מה כדאי לקנות ? NA, NB,NC  או בכלל ND – פרק ראשון

מכוניות ספורט הן מכוניות מבוקשות בקרב נהגים שמעוניינים בחדוות נהיגה או סתם כאלה שמחפשים לעשות רושם על פני הסביבה. קל וחומר כשהן נמצאות בכמויות זעירות על הכבישים ואז הן הופכות בכלל לנדירות וקשות להשגה.

מאזדה מיאטה או MX5 (בארה”ב היא נקראה מיאטה וביפן היא נקראת Eunos Roadster) היא מכונית שנמצאת בכבישי הלבנט כבר 20 שנה ואוטוטו הדור הרביעי והחדש עומד לנחות אצלנו.

Mazda-MX-5_2016_1024x768_wallpaper_05

סקירה קצרה על הדור הראשון

למרות שיש כמה אקזמפלרים מתחילת שנות ה-90 שהגיעו לארץ בייבוא אישי, היבוא הסדיר החל רק בשנת 95. בשנת 96 הוא הופסק אך שנה לאחר מכן הוא חודש עד סוף הדגם בשנת 97 (הדגם נמכר בשווקים שונים בעולם גם כ-98). מאזדה ציידה את המיאטה הישראלית במנוע 1.8 ותיבת הילוכים ידנית בעלת 5 הילוכים. כ-87 יחידות הגיעו אלינו בייבוא סדיר ועוד כמה בודדות בייבוא אישי וכיום היא הופכת לנדירה עוד יותר עקב היצע נמוך.

ליד האגם

ליד האגם באיטליה

למי הדור הראשון מתאים?

דעתי היא שהדור הראשון מתאים היום לחובבי הקלאסיות ואוהבי הפרוייקטים. כי הוא כבר מתחיל להחשב כמכונית קלאסית אמיתית בקהלים שונים ומי שמצליח להשיג אחת, מאוד רוצה לשמור אותה קרוב לליבו. אך אליה וקוץ בה. בארצנו נדיר למצוא דור ראשון שלא עבר הרבה ידיים וסבל מהזנחה. מצאתם מכונית ואתם חוששים להכנס להרפתקה? החשש שלכם מוצדק אך ניתן להפרכה. מבניה המכאני של המיאטה הוא פשוט והוא עושה אותה למכונית “DIY” (עשה זאת בעצמך). קל מאוד לטפל ברכב וזמינות החלפים שלו היא גבוהה (אולי לא בארץ, אבל אין בעיה להזמין כל דבר מחו”ל, השוק מפוצץ) ושגרת הטיפולים היא סטנדרטית ורגילה.

עלויות וביטוחים

למרות שהמיאטה מופיעה במחירונים המובילים, רכבים נדירים ורכבי ספורט בפרט מתומחרים קצת אחרת, יותר בקטע של היצע וביקוש. המחירונים מדברים על 30,000 שח לשנת 98 והם יורדים בהתאמה לשנת הדגם. חברות ביטוח מסרבות לבטח בביטוח מקיף את הדור הראשון ואם הצלחתם להוציא במאמץ רב פוליסת מקיף, תאלצו להפרד מכמה אלפי שקלים. דעתי היא שניתן היום לוותר על הביטוח המקיף ולבטח את המיאטה מהדור הראשון רק בפוליסת חובה וצד ג’.

רכשתם, מה עכשיו?

לא תמיד המוכר יצליח לספק היסטוריית טיפולים ולכן מומלץ לבצע יישור קו כללי לפי בדיקה קפדנית של בעל מקצוע בתחום. לאחר שרכשתם, קחו לעצמכם תקופה כדי שתכירו את הרכב. המיאטה היא מכונית בעלת הנעה אחורית והיא מהנה לנהיגה אך מי שלא מכיר הנעה אחורית ואת דרכי ההתמודדות עם הנעה זו בעת מצבי חירום, יכול להגיע למצב לא נעים. לכן מומלץ ללמוד להכיר את הרכב בנהיגה וגם מומלץ לקחת קורסים לנהיגה מתקדמת באחד מבתי הספר לנהיגה מתקדמת המובילים בארץ. מידי פעם יוצאים פרסומים על מפגשי מיאטות מהדור הראשון או כל הדורות, לכן כדאי להשאר מעודכנים.

מפגש מיאטה NA

מפגש מיאטה NA

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.