החלפת שמן מנוע

החלפת שמן מנוע ופילטר שמן היא משימה שכל בעל מיאטה עם מעט ידע טכני וכלי עבודה בסיסיים יכול לבצע. להחלפת שמן בזמן יש משמעויות רבות, החל משמירה על חלקיו הפנימיים של המנוע, קירור יעיל של המנוע, תצרוכת דלק תקינה ועזרה במניעת מזהמים שניפלטים מצינור הפליטה.

המנוע של המיאטה הוא חובב שמן מסיבה פשוטה. האופי של המיאטה מביא את הנהג להשאר בטווח הגבוה של הסל”ד למשך זמן. אמנם, להשאר בטווח הגבוה של הסל”ד זה טוב מצד אחד כיוון שפיח לא מספיק להצטבר בתא השריפה, אבל מצד שני השמן במנוע נשרף הרבה יותר מהר.

דלק-מוטורס, יבואנית מאזדה בנתה מפרט טיפולים לדגמי מאזדה בארץ. למשל, כל דגמי מאזדה החל משנות ה-90 בלי יוצא מן הכלל צריכים לעבור החלפת שמן כל 15,000 ק”מ או כל שנה, מה שבא קודם. לדעתי, מנועים שחובבי סל”ד גבוה (דגמי המיאטה למשל), צריכים לעבור החלפת שמן תכופה יותר ולכן מומלץ להקדים את החלפת שמן בחצי מהזמן/ק”מ שהרכב עבר.

אז איזה שמן לשים והאם בכלל כדאי להשקיע בפילטר שמן תחליפי?

ישנם המון סוגים של שמנים, שמנים מינרליים, שמנים חצי סינטטים ושמנים סינטיים מלאים, תקנים מסויימים, שמנים למנועי 2 פעימות, שמנים למנועי 4 פעימות. מותגים, תתי-מותגים ועוד. המגוון הוא אדיר. אני לא מתכוון לרשום כאן על מותג מסויים כדי שזה לא יראה כפרסומת, אך ההמלצה היא ללכת על המותגים הנודעים. כן, אז אולי הם טיפה יותר יקרים מהמותגים הפחות מוכרים, אך היתרונות הם גבוהים מהחסרונות. לגבי פילטר שמן, מומלץ ללכת רק על מקורי. תחליפי יעלה לכם כמה עשרות ש”ח פחות ולכן לא מומלץ להתעסק עם תחליפי.

*הערה – במנוע של הדור הראשון של המיאטה מורכבים מרימי שסתומים הידראולים שתפקידם לתת מרווח 0 מ”מ בכל טווחי סל”ד המנוע והטמפרטורה שבו הוא נמצא. החלפת שמן בשמן לא איכותי או דחיית החלפת השמן או שמפלס השמן נמוך יכולה לגרום לרעשי תקתוק מציקים בכל טווחי הסל”ד. אם יש לכם רעש כזה, קודם כל בידקו שמפלס השמן הוא תקין. במידה והמרימי שסתומים שלכם מרעישים למרות שמפלס השמן תקין, כדאי להתייעץ במוסך לגבי החלפתם. בשאר מנועי המיאטה במקום מרימים ישנם לוחיות (שימסים) שתפקידם לספק מרווח מסויים בין הנדנד למוט השסתום. כל 90,000 ק”מ מומלץ לבדוק כיוון שסתומים.

הנה לדוגמא סרטון שממחיש את פעולת החלפת השמן

[youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=dcOhC_FAO1o’]

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.