דבר העורך

שמוליק מזור
שמוליק מזור

כשה-MX5 הוצגה לראשונה בתערוכת שיקגו ב-1989,היא שבתה לבבות אנשים והחלה להשפיע על חובבי כלי רכב ברחבי העולם. המכונית, אשר מבניה המכאני פשוט, מושכת בעיצובה, בנויה היטב, בעלת יכולות נהיגה מעולות, הציגה קונספט חדש – הנאה מנהיגה בכל נסיעה. בתקופה שקדמה לתקופת השיווק של המכונית, מכוניות מסוג זה, הנקראות רודסטר, נעלמו מהכבישים עקב ביקוש נמוך ואמינות גרועה, וה-MX5 מילאה חלל זה. מאזדה, אשר הייתה ידועה ביצירת דגמים משפחתיים ודגמי ספורט כגון סדרת הדגמים בעלי המנוע הרוטורי, החלה לקבל יחס אוהד יותר מעולם הרכב כשה-MX5 הוצגה. מאזדה המציאה מחדש את מכונית הספורט הדו-מושבית. ה-MX5, הידועה כ-Eunos Roadster ביפן, וכ-Miata בשווקים שונים בעולם.

מפנסים נפתחים ועד לטוסיק עגלגל מלאת אופי, חזית אשר גורמת לך לחייך וישבן שמקשקש בכל פנייה,זהו מתכונה המנצח של המיאטה, אשר גרם לאנשים להתאהב בה. מעצבי המיאטה עיצבו אותה, כך שעד היום, כ-25 שנה אחרי שהדגם הראשון יצא לשוק, אנשים מסיטים את מבטם, ומחייכים למראה המכונית. עיצובה של המיאטה מהדור הראשון עדיין נשאר מודרני, גם לאחר 25 שנות ייצור ולפעמים נראה, שהמכונית יצאה לא מזמן מפסי הייצור של המפעל.

בכל עצם דומם קיימת נשמה הגישה היפנית אומרת שבכל עצם דומם קיימת נשמה. מאזדה לקחה את הגישה והפילוסופיה הזו שהייתה קיימת אצל היפנים דורות שלמים ויישמה אותה בזמן תכנון המיאטה. המושג היפני “ג’ינבה איטיי” – “JINBA ITAI”, חיבור הרוכב לסוס או במקרה הזה החיבור של הנהג למכונה בה הוא נוהג, הוביל את מאזדה לאורך כל תקופת ייצורה של המיאטה ולאורך כל ארבעת הדורות. עם מנוע קדמי, הנעה אחורית ומשקל קל, המיאטה הפכה למתכון מנצח, שעד היום מאזדה גאה בהחלטה שקיבלה לייצר את המכונית. שלא תבינו לא נכון, לפרויקט תכנון המיאטה היה תקציב מאוד מוגבל וכמעט בלתי אפשרי. מאזדה שקלה באותה תקופה לתכנן את המיאטה עם הנעת גלגלים קדמית, על מנת להוזיל בעלויות הייצור ועל מנת להתחרות אתה במכוניות שונות באותו הסיגמנט.

גורם ההנא(ע)ה האחורית משקל נמוך, מנוע קדמי, הנעה אחורית ויחס משקל של 50:50 בין הסרנים מביאים את המיאטה להתנהגות כביש מעוררת הערצה. לא קיימות המון מכוניות בסיגמנט הנ”ל, סגמנט הרודסטר, שמצליחות לספק את ההנאה שהמיאטה מצליחה לספק. עם הנתונים הנ”ל, אפילו במהירות נמוכה, דו-ספרתית אפשר ליהנות, אם זה בימי מסלול, כבישים מפותלים בטבע או סתם פתיחת גג הבד וסיבוב “דאווין” בשכונה. מנוע המיאטה המקורי והראשון, 1.6 ליטר, והספק של 114 כ”ס, גל זיזים כפול, 16 שסתומים, ו-4 צילנדרים, לא היה להיט באותה התקופה, אך הוא עדיין סיפק את הסחורה וגרם לריגוש מתמיד בנהיגה. השלדה, מתלים וההיגוי, גורמים להרגיש כאילו אתה במכונית קארטינג, כאילו כל הרכב מתנהג כמקשה אחת והתקשורת שהגלגלים מעבירים לנהג, פשוט מעולה ומאוד אינפורמטיבית.

הצלחה מסחררת ! 26 שנה אחרי, ו-4 דורות למכונת הנהיגה המופלאה הזו גרמו להמון חובבי כלי רכב וספורט מוטורי להתאהב בה. נוסדו ברחבי העולם המון מועדונים המוקדשים לדגמי המיאטה. חנויות ועסקים החלו להתמחות ברודסטר הקטנה והחלו להציע מגוון אדיר של מוצרים ואביזרים, בין אם אביזרי קוסמטיקה ובין אם אביזרי שיפורים, מהרמה הנמוכה ביותר ועד לרמת האקסטרים. המיאטה היא אחת המכוניות הבודדות בעולם שקיבלה כל-כך הרבה גרסאות אבזור בכל מדינה. מאזדה פשוט השתגעה מההצלחה וכדי להלהיב עוד ועוד את הרוכשים הפוטנציאלים, היא הוציאה גרסאות אבזור שונות ומעניינות בכל שנה!. נפח המנוע גדל, הוספו אביזרים שונים, השלדה חוזקה והמיאטה נמכרה בשלל צבעים חדשים ומעניינים. את הגרסאות השונות והמגוונות תוכלו לראות בעמודים השונים באתר.

שלכם, שמוליק מזור